Benzerlikler üzerine odaklanmak

İletişim ve insan ilişkilerinde kullanılan bazı kavramlar üzerinden benim için önemli olan güncel olaylara yorum getirmeye çalışacağım;

07 Ekim 2007 de şehit düşen Mehmetçiklerimizin üzüntüsü, benim ve her kesimden halkımızın tepkisini çekmiştir. Bazı gafillerin olayı halay çekerek, kutlaması beni çok üzdü ve dehşete düşürdü.

Şehit düşen askerlerimiz kimlerdi? Onlar bu vatanın evladı…. Bizim evlatlarımız…. Bu vatanın bütünlüğünü korumak isteyen gençlerdi.

Bu ülkede, sıkıntıları da sevinçleri de hep birlikte yaşamaktayız. Gelişmemiş köy, kasaba, mezra ülkemizin her köşesinde var. Devletimiz imkânları ölçüsünde bütün vatan için bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Ülkemiz farklı kültür ve kimliklerin yüzyıllardır bir arada başarıyla yaşadığı bir ülkedir. Coğrafik bir geçiş bölgesinde olmamız hep farklı kültürlere sahip olmamıza neden olmuştur. Bu gerçekliğe göre günümüzde hepimiz tek tip olmak zorunda değiliz, farklılıklar bize ayrı pencerelerden değişik bakış açıları ve görüşler verir.

Çünkü gerek kişiler arası iletişimde, gerekse gruplar arasındaki iletişimde benzerlikler üzerinde odaklanmak, birlik ve beraberliğe; farklılıklar üzerinde odaklanmak, çatışmaya, anlaşmazlığa ve hatta ayrışmaya bile götürmektedir.

Yüzyıllardır yan yana, omuz omuza ve iç içe yaşamış insanları onbinlerce kilometre uzaklıkta olan, hiçbir ortak yaşantı alanı bulunmayan, kendi çıkarlarından başka hiçbir amacı olmayan ülkeler küçük farklılıkları bize gösterip bizleri gereksiz çatışmalara ve tartışmalara sürüklemektedir.

Maddi imkânlarımız gelişmekten çok terörle mücadeleye, onlarca yılın kaybolmasına ve ülkemizin geleceği gençler yok edilmekte ve ailelerin ocağı söndürülmektedir.

Tarih ders alınmadığı sürece tekerrür edecektir. Tarihimizde ülkemizi bölmek isteyen dış güçler hep olmuştur ve olacaktır. Olmaması için hepimize görev düşmektedir. Özellikle gençlerimiz bilinçli olmalıdır.

Bu nedenle şehit düşen askerlerin arkasından halay çeken gafil ve cahil üniversiteli gençlere yazıklar olsun gözünüze dizinize dursun demekten kendimi alamıyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !